Rikosuhripäivystyksen asiakasmäärät kasvoivat
Rikosuhripäivystys (RIKU) tukee rikoksen uhreja, heidän läheisiään ja rikosasiassa todistavia ja tekee vaikuttamistyötä uhrien aseman parantamiseksi. RIKUn asiakasmäärä kasvoi, vaikka henkilöresurssi pysyi edellisvuoden tasolla.
Rikosuhripäivystys (RIKU) tukee rikoksen uhreja, heidän läheisiään ja rikosasiassa todistavia ja tekee vaikuttamistyötä uhrien aseman parantamiseksi. RIKUn asiakasmäärä kasvoi, vaikka henkilöresurssi pysyi edellisvuoden tasolla.
Asiakkaiden yhteydenotoista suurin osa, 21 prosenttia, liittyi lähisuhdeväkivaltaan, 15 prosenttia seksuaalirikoksiin, 12 prosenttia omaisuusrikoksiin ja kahdeksan prosenttia pahoinpitelyihin. Ihmiskaupan uhrien erityistukipalveluissa asiakasmäärä oli lähes 1500.
RIKUn yksittäisten asiakkaiden määrä eri palveluissa oli yhteensä 31300, kun vastaava luku vuonna 2024 oli 30800. Tukisuhteita oli 9800. Rikosuhripäivystys 116 006 -puhelinpalvelussa vastattiin vuoden aikana 7500 puheluun. RIKU-chatissä asiakkaita oli noin 5500 ja Juristin puhelinneuvonnassa 1190. Asiakkaista kolme neljästä oli naisia. RIKUn asiakkaista noin 7800 tuli palveluun poliisin ohjaamana, missä toteutui 12 %:n kasvu.
Peruspalveluissa henkilötyövuosia kertyi 60. Vapaaehtoisia oli 510. Matalan kynnyksen tukipalvelua toteutettiin sopeuttamistoimien seurauksena loppuvuodesta 22 palvelupisteessä eri puolilla Suomea kuuden aluetoimiston koordinoimana. RIKUlla on myös valmiusjärjestelmä, joka voidaan ottaa käyttöön laajoissa rikostapahtumissa.
Vaikuttamistyön keskiössä olivat naisiin kohdistuvan väkivallan torjunnan direktiivin toimeenpano, rikosprosessin sujuvoittaminen, uhripoliittinen toimenpideohjelma sekä ihmiskaupan uhrien asema.
MIELI ry toimii Rikosuhripäivystyksen (RIKU) valtakunnallisena koordinaatiojärjestönä. Oikeusministeriö on vuonna 2017 antanut RIKUlle julkisen palveluvelvoitteen toimia EU:n rikosuhridirektiivin edellyttämien yleisten tukipalveluiden tuottajana Suomessa vuosina 2018–2027. Rikosuhripäivystystä toteuttavat MIELI ry:n koordinoimana Ensi- ja turvakotien liitto, Kirkkohallitus, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Suomen Punainen Risti ja Suomen Setlementtiliitto.
MIELI ry:ssä toimi RIKU-osasto, johon kuului Rikosuhripäivystyksen keskustoimisto sekä Etelä-Suomen aluetoimisto. Aluetoimistossa oli vuoden loppuessa neljä palvelupistettä: Helsinki, Itä-Uusimaa, Länsi-Uusimaa sekä Päijät-Häme ja Kymenlaakso. Palvelupisteiden toimipaikoista tarjottiin neuvontaa ja ohjausta puhelimitse, chatissa sekä henkilökohtaisissa tapaamisissa.
Alueella työskenneltiin vuoden aikana yhteensä noin 6800 asiakkaan kanssa, joista palvelupisteissä kohdattiin lähes 4500 asiakasta ja valtakunnallisissa palveluissa yli 2300 henkilöä. Tukisuhteita Etelä-Suomen alueella oli vuoden aikana runsaat 1700. Asiakkaiden tukena alueella toimi noin 90 vapaaehtoista.