Siirry sisältöön

Lyhytaikaista keskusteluapua pääkaupunkiseudulla ja Porvoossa veloituksetta, ilman lähetettä

MIELI Kriisikeskus Helsinki palvelee koko pääkaupunkiseutua ja tarjoaa lyhytkestoista keskusteluapua kriisistä selviytymisen tueksi. Kriisikeskuksen Porvoon toimipiste tarjoaa kriisitukea myös Itä-Uudenmaan asukkaille. Vastaanotolle voi tulla yksin, puolison kanssa tai perheenä.

Tukea ja apua tarjotaan myös maahanmuuttajille suomeksi, ruotsiksi, englanniksi, venäjäksi tai tarvittaessa tulkin välityksellä.

Lähetettä ei tarvita. Keskustelut ovat maksuttomia ja luottamuksellisia. Voit asioida halutessasi nimettömästi.

Vastaanotto etäyhteydellä tai Helsingin ja Porvoon toimipisteissä


Ajanvaraus

Varaa aika ajanvarauskalenterista

Varauskalenterin kautta voit varata keskusteluajan MIELI Kriisikeskus Helsingin kriisityöntekijälle tai Porvoon toimipisteeseen. Näet vapaat ajat kalenterista. Voit tehdä ajanvarauksen saman tien. Jos et löydä sähköisen ajanvarauksen kautta itsellesi sopivaa aikaa, soita ajanvarausnumeroon.

Varaa aika soittamalla

Voit varata ajan soittamalla puh. 09 41350 510
Auki ma-to klo 9-12 ja 13-15 sekä pe klo 9-12.

Kriisikeskuksen asiakaskokous on keskiviikkoisin, jonka jälkeen otamme yhteyttä asiakkaisiin mahdollisimman pian. Soitto kriisikeskuksesta saattaa tulla tuntemattomasta numerosta.


Jos et löydä sopivaa aikaa

Jos et löydä sopivaa aikaa, voit varata etäajan myös muista MIELI Kriisikeskuksista.

Kiireellisessä avun tarpeessa ota yhteys terveysasemaasi, Helsingin sosiaali- ja kriisipäivystykseen (uusi välilehti) tai oman alueesi kriisipäivystykseen.